Jak ochočit andulku?
Jak ochočit andulku?
Andulku nejlépe ochočíme mladou, nejlépe brzy po vylétnutí z hnízda.
Mladá andulka nesmí být ve velkém teple ale ani v zimě nebo průvanu- mohla by přechladnout a onemocnět, nesmí být také ve velkém hluku nebo naopak v tichu ( to andulky znervózňuje). Vemte si ji také v tu dobu, kdy už je samostatná. Andulku si berte až si budete jisti že žere proso, což je po dvou týdnech, protože nejde ani moc o to aby se naučila létat ale aby samostatně žrala proso a neumřela tak hlady :-(
Pokud se vám zdá, že už se andulka zaklimatizovala tj. zvykla si na svou klec a prostřední, můžete začít s ochočováním... Pokud ochočujete, mějte andulku samotnou, za žádné přítomnosti jiných ptáků, jinak andulku neochočíte........
Je důležité si získat důvěru andulky. Sedněte si ke kleci, (nebuďte výše jak andulka) a povídejte si s ní. Povídejte si něco jemným hláskem, andulka musí poznat, že nejste nepřítel! Pomalu ale jistě by vám měla začít důvěřovat... je čas na další rozhodují krok... krok- možnosti sou dvě . 1 - vemte si nějakou dobrotu pro andulky do ruky (senegálské proso) otevřete dvířka od klece a pomalu přisouvejte ruku s pamlskem k tělu (úroveň nožiček a bříška), andulka by si měla po čase vzít a začít žrát... je ale dost možné, že se bude předmětu v ruce bát proto zvolte způsob druhý, neberte si žádný pamlsek, otevřete dvířka klece a ruku si položte o dvířka, den ode dne ruku k andulce přibližujte a ukazujte ji, andulka by se ji měla přestat bát. Až se dostanete s rukou do úrovně andulky tělíčka, začněte ji podebírat nožičky ( můžete při tom říkat slovo, na které budete v budoucnu chtít, aby vám andulka šla na ,,povel" na prst ). Pak už máte skoro vyhráno, nožičky jí podebírejte a pokud vám stojí bez pochyby na prstě, odhodlejte se k první andulčině ,,prolétačce" po pokoji... Hlavně na ni nechvátejte a mějte trpělivost.
Oproti tomu andulky ze zverimexu jsou lekavé a člověka se daleko více bojí a navíc někdy ani není jisté, odkud vlastně pocházejí, jak jsou staré a tak dále. Proto je v každém případě výhodnější koupit raději andulku od chovatele (i když je třeba dražší), protože si na Vás mnohem lépe zvykne.
Po tom, co si u vás andulka trochu zvykne, můžete začít s učením na ruku. Nejprve je však potřeba ujistit se, že se už nebojí. Stoupněte si v dostatečné vzdálenosti od klece, potichu mluvte a přibližujte se. Pokud andulka začne vyděšeně poletovat po kleci, ustupte zpět. S učením můžete začít až tehdy, zůstává-li andulka relativně v klidu i když stojíte těsně u klece. Opatrně otevřete dvířka klece a strčte dovnitř ruku. I když se andulka vyplaší, nechte ruku ještě chvíli v kleci a pak ji pomalu vytáhněte. V žádném případě se zatím nesnažte andulky dotknout.
Pokud andulka již nereaguje na přítomnost ruky přehnaně, vezměte si nějakou pochoutku (nejlepší je prosný klas) a nabídněte jí ho. Pravděpodobně se ho ze začátku ani nedotkne. V této části musíte mít ohromnou trpělivost. Důležité je, abyste neztratili nervy a nezačali andulce jídlo nutit. Nejpozději za několik dní by vám už andulka mohla zobat z ruky.